www.konopijelek.eu/film-utek-pred-lekem-rick-simpson.html

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

MARIHUANA JAKO LÉK :

  Konopí není jen droga, konopí je také jedna z nejstarších průmyslových a léčivých rostlin, které lidstvo využívá. I když se moderní medicína staví k bylinkářství často skepticky, tak konopí jeho léčivost neupírá, naopak ji potvrzuje - od Parkinsonovy choroby přes kožní záněty až po rakovinu.


Causa Ponikelský


Jel jsem v polovině devadesátých let autobusem na reportáž do Hořic v Podrkrkonoší a bylo to skutečné dobrodružství. Jel jsem totiž za pánem, který mi napsal do redakce Reflexu, že je těžce nemocný, ale že se začal, více než úspěšně, kurýrovat konopím.

V Hořicích mne čekal u autobusu, došli jsme pár ulic – tedy pár na mých třicet nebo kolik mi tehdy bylo – ne na sedmdesátiletého Parkinsonika. A pan Ponikelský nejevil žádné známky únavy, choroby či něčeho jiného špatného. Byl to, jak se tak říká, křepký stařík. Usadil mne v obýváku, jeho paní mi udělala kafe, a on vytáhl štos dokumentů. Ukazoval jeden za druhým, a já pomalu – v důkazech a dokladech – viděl příběh muže, který náhle onemocněl Parkinsonovou chorobou a jakoby mu měl život skončit. Přestával chodit, začal se třást… Pak ho napadlo – kdesi četl, jak se peruánští Indiáni kurýrují tradiční kokou – že by se mohl zkusit léčit konopím, které zase má tradici v Evropě (minimálně už Andulka ho tu močila).

Sehnal si – od mladých – semínka. Na zahrádce je zasadil, kytky tehdy ještě nikdo neznal, tak mu je nesklidili ani zloději, ani policie, a když sklidil, poprvé okoštoval drcené přepražené paličky (THC musí projít teplotou nad 80 stupňů Celsia, aby bylo účinné). Už za pár dní pocítil výraznou úlevu, za čtyři týdny se přestal třást, v zimě zase vytáhl běžky, a k obrovskému překvapení okolí i lékařů začal žít, jako by žádného Parkinsona neměl.

To setkání mne přesvědčilo navždy, a i když jsem zatím Parkinsona nedostal, jiné léčivé účinky konopí jsem (doslova) na vlastní kůži zažil mnohokrát. Především na tu kůži – konopná mastička je trvalým vybavením mé lednice.



Čemu pomáhá

Konopí,jak potvrzuje současná věda, prokazatelně pomáhá při degenerativních onemocněních nervů, jako je právě jmenovaná Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Konzumace konopí takto nemocnými evidentně a prokazatelně zpomaluje projevy choroby a tlumí její již rozvinuté příznaky. Konopí ostatně figurovalo jako významná léčivá bylina v etnickém léčitelství Asie, Afriky i Evropy – v našem lidovém léčitelství bylo konopí ordinováno na léčení astmatu, kašle, epilepsie, poruch spánku, při bolesti a křečích, na rány a na kožní infekce. Článek k tématu: Je marihuana drogou nebo lékem? Začněme od zevního použití – mast či tinktura z konopí má nedoceněný pozitivní vliv na všechna zánětlivá či degenerativní onemocnění kůže, jako je např. lupénka. Účinky na kožní záněty se zpravidla dostavují už první ráno po užití na noc – kůže se hojí jako zázrakem. Použití konopné masti je asi nejčastějším využitím, se kterým se můžeme setkat. Dále konopí prokazatelně snižuje nitrooční tlak, pomáhá při usínání (a nebere REM fáze spánku jako barbituráty) a někdy zabírá proti migréně. Důležité je konopí pro abstinující alkoholiky nebo narkomany abstinujícími od tvrdých drog jako málo škodlivá substituční droga. Je prokázáno, že účinná látka konopí – delta9tetrahydrocannabinol – v experimentálních podmínkách zničila buňky mozkového nádoru, a silné antixodační a protirakovinné účinky konopí prokazuje i moderní věda.



Kdo ji má užívat

Bude-li autor tohoto textu tázán kýmkoliv kromě člověka s Parkinsonem nebo roztroušenou sklerózou, má-li začít trávu kouřit, dostane se mu spíše odpovědi, že ne. Neboť následkem represe je s tím spojeno tolik opruzu a nepříjemnosti, že je mnohdy pohodlnější koupit si něco v lékárně. Pro lidi, kteří mají Parkinsona, je však konopí neocenitelné. Také v minulosti opakovaně nebyli trestáni ani stíháni (dokonce ani zabavením kytek) lidé, co si je proti Parkinsonovi pěstovali. Kdokoliv se z jakéhokoliv důvodu rozhodne začít užívat konopí, měl by si jasně uvědomit, že mu to – stejně jako třeba požívání alkoholu – může odbrzdit larvovanou, skrytou psychózu. A že kouření kouře z jakékoliv hořící hmoty prostě škodí zdraví, a basta.

Užívání marihuany

Pokud se rozhodnete užívat konopí k léčebným účelům, je kouření tou asi nejméně vhodnou formou, neboť samo kouření je vysoce rizikové díky přítomnosti karcinogenního dehtu. Vhodnější je vaporizér, nebo užití podle receptů lidí, kteří se v minulosti konopím úspěšně léčili. Důležitý je základní princip – začínáme od maličké, až homeopatické látky, protože při užívání per os, v jídle, se můžeme velmi snadno předávkovat. Pamatujme, že v úplnosti se může účinek zkonzumované marihuany rpojevit třeba až hodinu po jejím snědení, takže si nikdy nedávejme druhou či třetí dávku s tím, že ta první nic nedělá.

Konopný prášek dle pana Ponikelského

Usušené palice outdoor konopí zahříváme opatrně v troubě na 80 stupňů, ne více. Zahřáté udržujeme asi hodinu. Po vychladnutí rozdrtíme na prášek. Užívá se proti příznakům Parkinsonovy choroby do oslabení/vymizení příznaků. Užívat se začíná špetka na špičku ostrého nože, zvyšovat dávku, dokud se nedostaví úleva.

Konopná mast dle pana Ponikelského

Dvacet dekagramů konopných palic outdooru se vloží do hrnce s kilogramem sádla a hodinu a půl smaží na mírném ohni tak, aby konopí nezčernalo. Poté se asi dvě minuty převaří ve vodní lázni – tím se odstraní zápach. Užívá se na záněty a onemocnění kůže.

Konopný sirup dle pana Ponikelského

Dvacet dekagramů kořenů samičích rostlin se jeden a půl hodiny vaří v papiňáku. Pak se scedí, přidá se kilo cukru. Dobré je přidat kyselinu citronovou kvůli chuti a kyselinu sorbovou kvůli konzervaci. Užívá se na mokvající záněty kůže.

Konopné máslo

Pět litrů vody, čtyři kostky másla a čtyři hrsti nadrobno nadrceného usušeného listí skunku vaříme hodinu v hrnci. Pak scedíme přes cedník, necháme vystydnout, a dáme na mrazák. Po ochlazení k nule na hladině tekutiny v hrnci ztuhne máslo. To se sebere a uloží. Proti příznakům Parkinsonovy nemoci užíváme do oslabení/vymizení příznaků. Užívat se začíná na sušence hrudka velká jako hrášek, nedostaví-li se úleva, denní dávka se opatrně zvyšuje.

_______________________________________________________________________________________



Potraviny pro třetí tisíciletí: Konopné semínko



Klid. Nechceme vás navádět, abyste si kupovali semena s obsahem THC. Tedy látky, která má omamné a halucinogenní vlastnosti, jako marihuana nebo hašiš. To byste ani legálně nemohli. Semena konopí setého (Cannabis sativa L.) jsou potravinářsky schválená. To znamená, že to jsou jen semena z rostlin, které neobsahují THC.

Poklad v malém semínku

Konopí seté pochází ze střední Asie, kde bylo kultivováno již před několika tisíci lety. V Česku je jeho pěstování zatím v začátcích, ale rostlina se zde stává stále populárnější. Užití totiž nenachází jen v potravinářství, ale konopná vlákna jsou výborná i pro výrobu textilu, své užití najdou ve stavebnictví a energetice a lze z nich dokonce vyrábět papír. Obvyklé je její použití na moderní dětské látkové plenky, neboť dokážou absorbovat více vlhkosti než bavlna a tkanina je příjemná na omak. Ideální je rostlina také pro ekologické zemědělství, protože látky v ní obsažené přirozeně odpuzují škůdce. Navíc je konopí vhodnou rostlinkou pro pěstování na nepříliš kvalitních půdách.

Z hlediska výživy je konopí unikátní rostlinou pro vysoký obsah obsažených omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Semínko konopí obsahuje také všechny základní aminokyseliny. Tím ale výčet výživové hodnoty nekončí, protože semena jsou také bohatá na vitamíny (A, B, B1, B2, B3, B6, PP, C, E a F) a minerály (draslík, vápník, síra, hořčík, fosfor, zinek…).

Obsažené vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování nervové soustavy, pomáhají proti únavě a zlepšují stav všech tkání, což je nejlépe pozorovatelné na stavu pokožky a vlasů. Olej z konopných semínek je ideálním doplňkem stravy pro osoby trpící atopickým ekzémem, ty jej navíc mohou používat i zevně. Je vhodný i pro citlivou pokožku, chrání ji před vysoušením a zmírňuje obtíže spojené s atopickým ekzémem.



Bez semínka na večírek? Nikdy!

Pokud se chystáme na večírek či oslavu, kde se nevyhneme konzumaci alkoholu, měli bychom několik hodin předem sníst hrstku konopných semínek. Obsah tuku zpomalí vstřebávání alkoholu v krvi a vitamín B3 pomůže organismu se s alkoholem lépe vyrovnat.

Konopné semínko je také ideální potravinou pro aktivní sportovce. Obsažený hořčík je totiž výborným prostředkem proti svalovým křečím. Pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu a jíte potraviny bohaté na bílkoviny, pak je pro udržení rovnováhy v organismu nezbytné zvýšit příjem vitamínu B6, obsažený mimo jiné i v konopném semínku.

Obsah zinku pak pomáhá zlepšovat kvalitu nehtů a vlasů. Může vám také pomoci, pokud se vám pomalu hojí rány. Pokud se jedná o nějaký lokální problém (například již zmíněný ekzém nebo akné), je vhodné postižené místo pravidelně ošetřovat konopným olejem. Výsledky vás jistě velmi mile překvapí.



Tukem proti cholesterolu

Pro osoby trpící na vysoký krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu je pak ideálním doplňkem stravy právě konopný olej. Ten je až z 80 % tvořen omega 3 a 6 mastnými kyselinami, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Nejhodnotnější je pak samozřejmě ten za studena lisovaný. U konopného oleje platí, že čím zelenější má barvu, tím vyšší je obsah chlorofylu, který pomáhá prokysličovat organismus, urychluje hojení a růst tkání a má velmi příznivé účinky na trávící soustavu.

Olej oceníte především ve studené kuchyni při přípravě zeleninových nebo těstovinových salátů. Kromě pozitivního vlivu na zdraví pak jistě oceníte i jeho jemnou oříškovou chuť a vůni. Doporučené dávkování je jedna polévková lžíce denně.



Sladkosti a těstoviny

Konopná semínka můžete koupit loupaná i neloupaná, záleží jen na vás, kterým dáte přednost. Z konopného semínka se dále vyrábí široké spektrum potravin, nejen výše zmiňovaný olej, ale i těstoviny (základ tvoří konopná mouka) nebo směsi pro výrobu chleba. Jsou k dostání dokonce i konopné chipsy. Pokud máte raději sladké, i vás si konopí jistě získá, ať už v podobě semínek máčených v čokoládě nebo konopných sušenek. Ze semínek se také vyrábí rostlinné mléko, jehož užití je stejné jako u klasického kravského mléka.

Jak už bylo řečeno, konopí je opravdu univerzální rostlinou. Produkty z konopí v běžné obchodní síti zatím neseženete, ale široký sortiment potravin nabízejí obchody se zdravou výživou, tak určitě něco z jejich nabídky ochutnejte.

 

Převzato z :www.vitalia.cz/specialy/marihuana/

Inspirace  : www.konopnyshop.cz/

                 konoptikum.cz/articles/2009/06/Konopny_vytazek.php