Ostropestřec mariánský

 

Popis byliny

Ostropestřec (Silybum marianum) je jedno nebo dvouletá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých. Poznáme ji podle jejích typických purpurových květů a listů, na kterých se vyskytují bělavé žilky. Květ samotný není lečivý, k léčení se však používají jeho semena, která dozrávají na začátku podzimu.


Choroby, které pomáhá ostropetřec léčit:


infekční mononukleóza
EBV
žloutenka
bakteriální onemocnění jater
tvrdnutí jater (cirhóza)
otravy z léků
následky chemoterapie

 


Léčivé účinky :

  Čím je ostropestřec známý a k čemu je používaný především, to je jeho schopnost chránit játra. Chrání je před toxikací škodlivými látkami obsaženými v potravě. Používá se tedy zejména k léčbě chorob jater, jako je zánět nebo cirhóza, ale i proti žlučovým kamenům. Je velmi vhodný ke zmírnění následků poškození alkoholem, nebo na onemocnění jakým je psoriáza.

Užívá se na regeneraci cév, jaterních buněk, při křečových žilách a hemeroidech, onemocnění jater, žlučníku, dvanácterníku a sleziny, při kolikách, kamencích a žloutence.

Nejedná se však o zázračný všelék, který vás po spolknutí jedné pilulky zbaví všech vašich potíží. Pokud chceme, aby ostropestřec efektivně účinkoval, je potřeba přípravky z něj brát pravidelně každý den, minimálně po dobu několika týdnů či měsíců, jednotlivé kúry by se měly opakovat třeba 2-3 krát do roka.


Využívání :

Počátky využívání ostropestřce sahají hluboko do minulosti. Zlatou érou v jeho využívání pro léčebné účely bylo 16. století. Tehdejší felčaři a předchůdci dnešních lékařů v těchto temných časech medicíny používali jeho extraktů na víceméně veškeré potíže spojené s břišní dutinou a stala se z něj standardní součást likérů používaných na léčbu potíží souvisejících s játry.

V následujících staletích upadl ostropestřec poněkud do zapomnění a renesanci zaznamenává teprve v poslední době, kdy se opět díky svým vynikajícím vlastnostem dostal na výsluní zájmu lékařské veřejnosti i nemocných. Právě jeho semena jsou totiž význačným zdrojem látky silymarin, která je nejdůležitějším a nejúčinnějším rostlinným lékem jaterních problémů.


Aby játra fungovala

Jak víme, důležitou funkcí jater je to, že působí jako jakási čistička látek v našem těle, starají se o zneškodňování a vylučování nepotřebných látek a škodlivin. Takto se starají třeba o to, aby v našem těle nezůstávaly různé chemické přídavky (které se přidávají do potravin, aby se prodloužila jejich trvanlivost), zbytky léků, odbourávají alkohol, ale také kupříkladu toxické látky z kvasinek a mykóz nebo viry. Mimoto se podílejí na tvorbě krve, enzymů a hormonů.

Podívejme se na tento náš důležitý orgán ještě blíže. Játra jsou podstatným, ne-li nejdůležitějším orgánem naší látkové výměny. Se svou váhou kolem 1,5 kg a tvoří v našem těle největší a nejtěžší žlázu ze všech.Vytváří žluč, která z nich odtéká do žlučníku. V něm je uložena a pomocí žlučovodů pak stéká do dvanácterníku. Žluč potřebujeme na to, abychom mohli správně trávit tuky (právě proto jsou často bolesti žlučníku spojeny s konzumací tučných pokrmů).

Správně fungující játra, to je vlastně půl zdraví. Pokud jsou v pořádku a fungují tak jak mají, zvyšují naší imunitu a naše tělo se tak může lépe bránit i závažných chorobám, jako je rakovina nebo ateroskleróza. Co málokdo ví je to, že játra mají vliv i na to jak vidíme: dobře pročištěná játra vám mohou výrazně zvýšit kvalitu zraku.


Aby alkohol neškodil

Ten kdo popíjí často alkohol, měl by rovněž popřemýšlet o preventivním užívání ostropestřce dříve, než u něj dojde k nevratnému poškození jater. Bylo prokázáno, že k poškození jater dochází u žen už při denní dávce dvou deci vína, u mužů pak už při denním příjmu tří 12° piv denně a více.


Proč a na co potřebujeme silymarin

Pro správnou funkci jater je důležitý silymarin, jehož bohatým přírodním zdrojem je právě ostropestřec mariánský. Silymarin obnovuje poškozené jaterní buňky tak, že podněcuje syntézu bílkovin. Dále reguluje spotřebu glutathionu , který je zase potřebný na úspěšný chod detoxikačních procesů v těle.


Kde se dá koupit

Na internetu se dají objednat tyto přípravky z ostropestřce:


čajová směs z ostropestřce – rozmíchává se v čaji, zhruba 1 lžička a podává se dvakrát denně
ostropestřcový olej – podává se po lžičkách, 1x – 3x denně při jídle
tinktura z pupenů – výtažek z byliny naložený v alkoholu
ostropestřcový čaj

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Zdroj : internet