Zajímavé bylinky :

_________________________________________________________________________________________________________________________________

 
Kalísie voňavá - ( Callisia fragrans )

_______________________________________

Lidové názvy: zlatý vlas, venušin vlas, domácí ženšen
Rostlina velmi podobná a příbuzná Tradescantii neboli voděnce, kterou zná většina pěstitelů pokojových rostlin. Pochází z tropické Ameriky, jižního Mexika a dorůstá výšky 30-50 cm. Kvete drobnými bílými hrozny vonících květů. Byla zřídka pěstována jako pokojová rostlina okrasná listem, ale v poslední době vzrostl zájem o tuto rostlinu pro její léčivé schopnosti.
Již dříve se výzkumu účinných látek věnovali vědci v USA, kteří zjistili, že šťávy z kalísie obsahují látky bránící bujení rakovinných buněk. Později ve výzkumu pokračovali v Rusku a zejména zde se tzv. "zlatý vlas" stal velmi oblíbenou léčivou bylinou v lidovém léčitelství.

Pěstování
Kalísii pěstujeme jako pokojovou nebo tzv. přenosnou rostlinu. Prospívá v polostínu, toleruje i slunečné stanoviště.Od jara do podzimu ji lze pěstovat na zahradě, lodžii apod. Není mrazuvzdorná,takže je nutné umístit ji do zahrady teprve když pomine nebezpečí jarních mrazíků a na podzim ji přenést do interiéru jakmile teploty klesají pod 10°C. Přezimuje na světlém místě při pokojové teplotě nebo nebo při teplotách do 10°C. K přesazování používáme např. substrát pro pokojové rostliny. Jelikož se jedná o rychle a bujně rostoucí druh, tak je vhodné přihnojování. Doporučujeme používat přírodní hnojiva (granulovaný hnůj, rohovina), které se přidávají do zeminy při přesazování (nebo se dodatečně zapraví do půdy). V době vegetace zaléváme tak, aby byl substrát stále vlhký, v zimě při přezimování v nižších teplotách zálivku omezíme. Rozmnožovat ji lze řízkováním nebo hřížením výhonů. Koření z kolének, kdy je spodní část řízku ponořena ve vodě. Přibližně po 2- 3 týdnech začne vyvářet kořínky a je možné zasadit ji do květináče.

Léčebné účinky
    Využití Kalísie voňavé je všestranné.Výborně stimuluje imunitní systém je účinný antioxidant, povzbudivě působí na ochranné buňky-zabijáky a velmi pomáhá organismu proti škodlivým mikroorganismům.Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku,tenkého střeva, sleziny, ledvin, žlučových cest. Léčí průduškové astma, alergie, žaludeční a dvanácterníkové vředy,zpevňuje cévy. Zlepšuje stav nemocných a často přispěje k úplnému vyléčení z průduškového astmatu. Vylučuje toxické látky z organizmu a užívá se při léčbě alkoholové a nikotinové závislosti. Má antibakteriální a protisklerotický účinek ,také léčí nemoci prostaty,endokrinní soustavu a narušenou látkovou výměnu.

Použití:

Listy Kalísie voňavé se dají využít do salátu,naložit na 2 - 3 týdny do 60% alkoholu a macerovat.Dále můžete listy uložít na 3 dny do chladničce pak je rozmělnit a zalít vařící vodou a 10-15 minut mírně povařit a užívat druhý den.Štáva z rostliny dobře hojí rány a spáleniny a uklidní bolestivá místa.

________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Kotvičník zemní

____________ 

Vaše nová chuť i do sexuálního života!
Pojďme se na Kotvičník zemní podívat podrobněji.
Zdravotní účinky Kotvičníku
Kotvičník je bylina s mimořádnými účinky a obsahovým složením jejíchž schopností využívaly a využívají národy na celém světě. „Hotová“ směs fytosterolů, kterou najdeme ve všech částech rostliny Kotvičníku zemního, patří k nejefektivnějším kombinacím, které věda v jediné rostlině objevila (viz stránka Původ a složení rostliny).

V poslední době vyvolal velikou vlnu zájmu o Kotvičník zemní fakt, že mezi jeho hlavní účinky patří schopnost zvýšit u mužů hladinu testosteronu až o 30%, u žen naopak podstatně zvyšuje hladinu estrogenů. V dalším textu se dočtete, jaké to má praktické důsledky. Pozitivní účinky na „pánevní oblast“ jsou spolehlivě doloženy evropskými vědeckými studiemi. Studie prokázaly, že účinné látky z Kotvičníku u obou pohlaví podstatně zvyšují sexuální libido (apetenci, chuť). Kotvičník zemní také patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zvyšujících potenci, vhodný při mužské neplodnosti, hypertrofii prostaty a léčbě zvýšeného obsahu cholesterolu.

Divoké kmeny primitivních Indiánů využívají Kotvičník pro jeho močopudné, antiseptické a protizánětlivé účinky. Číňané jej využívají k léčbě jaterních, ledvinových a kardiovaskulárních nemocí. Další národy jej využívají při léčbě neplodnosti a ztrátě potence. Sportovci na celém světě jej využívají pro zvýšení hladiny testosteronu, která jim umožňuje snadnější nárůst svalové hmoty a zvyšuje sportovní výkony. K tomu všemu jej můžete využít i vy!

Základní účinky Kotvičníku (mimo jiné) U mužů (starších 40 let) U žen (starších 40 let)
• zvýšení hladiny testosteronu až o 30%
• zvýšení zájmu o sexuální život
• snížení vnitřního napětí
• zvýšení objemu svalové hmoty na úkor tuku
• snížení hladiny cholesterolu
• obnovení životní mladické vitality a elánu

• významné zvýšení hladiny hormonu (FSH) estradiolu (ženy)
• nárůst sexuální apetence
• zmírnění negativních klimakterických příznaků
• potlačení nespavosti, napětí, depresí, návalu horka, proměn nálad a podrážděnosti
• redukce tělesného tuku< ______________________________________________________________________________________________________________

 

Pupečník asijský( Cantella asistica )

_______________________________________

 

Pupečník asijský (Gotu Kola) patří mezi nejvýznamnější léčivé rostliny a již po staletí je využívána v asijském léčitelství.

Pochází z tropických oblastí Asie a je rozšířena v Číně, Indii, Srí Lance, Malajsii a na Jávě. Je to plazivá - půdopokryvná rostlina.Pokud se objeví květy, tak jsou drobné,zelené a později tmavě červené barvy.

Pěstování:

Pupečník není mrazuvzdorný a proto jej u nás pěstujeme jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Jako substrát postačí klasický zahradnický substrát. Přihnojovat můžeme jakýmkoliv kapalným univerzálním hnojivem. Zálivku vyžaduje zejména v letním období bohatou, na zimu ji omezíme v závislosti na teplotě. Ta by neměla klesnout pod 10°C. Nejlepší je pěstovat ji v závěsném květináči nebo truhlíku.

 

Léčebné účinky :

_____________

Tato rostlina slouží i jako prostředek k prodloužení života, posílení imunitního systému, zvýšení inteligence, posílení a uklidnění nervů.

Zajímavostí je, že tzv. gotu-kolu konzumovali před meditací jogíni v Himálajích.

Je doporučován šálek čaje z pupečníku s medem, který pomáhá vyvážit pravou a levou hemisféru mozku.

Sušené listy byly používány jako magické vykuřovadlo před meditací.

Pupečník je doporučován ke zvýšení a posílení fyzických i psychických schopností lidského organismu.

Účinkuje protizánětlivě, léčí revmatismus,cirhózu jater a astma.

Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách a zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko senility, prokrvuje mozek.

Dále přiznivě ovlivňuje oční sítnici a zmírňuje průběh cukrovky 2.typu.

 

Při zevním používání zvyšuje pružnost kůže, pomáhá k hojení ran a léčbě kožních vředů, zánětu žil, aftů a celulitidy.

 

Vnitřně se používá jako nálev(čaj - 2 lžičky suš.pupečníku/šálek) nebo tinktura,přičemž doporučená denní dávka je 5-15g sušených listů.

 

V Asii jsou listy přidávány v čerstvém stavu do zeleninových salátů nebo se vaří s pokrmy.

________________________________________________________________________________________________________________

 

Rozchodnice růžová - ( Rhodiola rosea )

_____________________________________________

 

 Chráněná otylka Rozchodnice růžová je jedinou adaptogenní rostlinou, která roste na území bývalého Československa.

Její rozšíření je velmi široké: roste od Turecka přes Alpy až do oblasti Dálného východu, Číny a Mongolska.

V České republice je však zákonem chráněna a není možné ji sbírat.

Tento druh z čeledi tučnolistých se však dobře rozmnožuje dělením oddenků (resp. odřezáním kořenových hlav) anebo výsevem semeny.

 

Co obsahuje :

____________

Kořen rozchodnice obsahuje jednoduché fenolické látky, především glykosid rhodiolosid a jeho aglykon p-tyrosol a glykosidy skořicového alkoholu.

Tyto látky působí stimulačně a adaptogenně (zvyšují odolnost vůči nepříznivým vlivům stresových faktorů):

 Zvyšují odolnost vůči ozáření, pracovní schopnosti, oddalují vyčerpání a zlepšují učení a paměť.

 

Kde ji získáte :

____________

V poslední době se na trhu začínají objevovat sušené kořeny, případně různé výtažky z těchto kořenů, a proto není nutné rostlinu pěstovat.

 

Jak na nás působí :

________________

Extrakt z kořenů působí u zvířat na srdce antiarytmicky a chrání srdce při ischemii. Působí také antimutagenně (může snížit nebezpečí vývoje zhoubného bujení).

Bylo zjištěno, že v určité míře chrání jaterní tkáň před poškozením některými jedy.

 

Možná rizika :

____________

  V současnosti lze říci, že neexistují žádné údaje o tom, že by po podání extraktů z rozchodnice růžové byly pozorovány nežádoucí vedlejší reakce, případně že by docházelo k interakcím s jinými léčivými rostlinami, potravními doplňky, léky, nebo potravou. 

Obsahové látky rozchodnice neovlivňují výsledky laboratorních testů, ani nedochází k interakcím s projevy chorob nebo chorobných příznaků.

Je vhodné nepodávat tyto extrakty těhotným a kojícím ženám.

 

Použití :

_______

Extrakty z kořenů rozchodnice růžové se používají pro zvýšení fyzické energie, vitality, obranyschopnosti, síly a mentální kapacity, jako adaptogenní prostředek, který adaptuje organizmus vůči fyzikálním a chemickým stresorovým faktorům a vlivům znečištěného životního prostředí.

 

Jsou také používány ke zvýšení sexuální aktivity, ke snížení depresí, při onemocnění oběhového systému, jako jsou arytmie a zvýšená hladina krevních tuků. Tyto extrakty nalezly také použití jako pomocné prostředky při léčbě rakoviny, tuberkulózy a diabetu.

 

Ví se, že působí preventivně proti nachlazení a chřipce, brání poškození jaterní tkáně a zpomalují stárnutí.

 

Zlepšují také sluch, „posilují“ nervový systém, zvyšují imunitu a zrychlují regeneraci organizmu po zátěži.

 

V současné době nalézají tyto extrakty stále větší použití ve sportu:

Jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání).

 

Léčebná denní dávka se pohybuje v rozmezí 50-250 mg suchého extraktu jednou až 3krát denně.

Pro zlepšení psychiky a psychomotorických funkcí v průběhu stresu se doporučuje podávat 2krát denně 50 mg suchého extraktu.

V případě použití tekutého extraktu se doporučuje podávat 2-3krát denně 25-40 kapek.

 

 Odkaz : leciverostliny.webnode.cz/products/rozchodnice-ruzova-rhodiola-rosea-zlaty-koren-/

            

( V lidovém léčitelství se užívá extrakt ze sušeného kořene ve 40 % alkoholu, a to půl až 1 čajová lžička 2-3krát denně. Další možností je odvar, který se připraví tak, že se jedna čajová lžička kořenů vaří 7-10 minut v 1 litru vody a potom se odvar ještě luhuje 40 minut. Pijí se 2-3 sklenice medem nebo cukrem denně. )