Aloe Vera

Trochu historie


Je tomu už tisíce let, co egyptští lékaři začali využívat léčivou sílu této rostliny. Aloe vera byla Egypťany označována za rostlinu nesmrtelnosti. Možná také proto doprovázela faraony na jejich poslední cestě. Její věhlas nezanikl ani v dnešní době - naopak je jednou z nejvíce využívaných rostlin. Jejím domovem je mys Dobré naděje, a proto se jí daří v oblastech s tropickou teplotou.


Jak aloe vera působí?

Aloe vera je bohatou směsí více než dvou set významných složek. Jedná se o vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny, cukry, saponiny, lignin a další. Zdá se, že pro výsledný pozitivní detoxikační efekt šťávy z aloe je nutný jejich vzájemný poměr. Aloe vera se donedávna používala pouze jako projímadlo. Za tento účinek mohou tzv. antrachinony.


Kde se skrývají účinné látky z aloe?

Aloe vera patří do čeledi liliovitých. Poznáte ji podle dužnatých ostrých zubatých listů, které obsahují gelovitou tekutinu. A právě tato štáva se stala velmi vyhledávaným léčebným prostředkem. Nejúčinnější je čerstvá šťáva z právě utržených podélně rozříznutých listů. Antrachinony najdeme ve vrchní části listů, zatímco šťáva vyplňuje vnitřek listů.


Jaké jsou výhody použití aloe vera?

Je-li gel z aloe vera aplikován zevně, pak rychle hojí běžná menší poranění jako jsou popáleniny, poštípání hmyzem či odřeniny. Obsahuje totiž lignin, který umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Je přirozeným chladivým, hydratačním a protizánětlivým prostředkem, vykazuje i určitou účinnost při likvidaci bakterií, virů a plísní. Čistá štáva se používá vnitřně jako prostředek podporující správnou činnost zažívacího a imunitního systému.


Upozornění

Šťáva z aloe vera může při nedokonalém zpracování obsahovat projímavé látky aloin a emodin. Objeví-li se křeče v oblasti břicha a průjem je nutné užívání šťávy přerušit. Větší dávky aloinu a emodinu mohou způsobovat překrvení pánevních orgánů, proto se vyvarujte užívání aloe v době těhotenství nebo při hemoroidech. Vnitřní užívání šťávy se nedoporučuje dětem. Při zevní aplikaci je aloe vera velmi bezpečná. Zřídka může dojít k alergickému podráždění kůže.


Použití

K vnitřnímu užití se obvykle doporučuje dospělým 25 - 50 ml 100% šťávy z aloe vera denně nebo obden.V lékárně je k dostání v tekuté formě nebo nověji také v tabletách, které obsahují ekvivalentní množství extraktu. Zevně se aplikuje gel s obsahem aloe vera alespoň třikrát denně na postižená místa.

 

Na jaké potíže pomáhá?

Zažívací potíže (chronická zácpa nebo i průjem, pálení žáhy) - šťáva z aloe vera detoxikuje střeva a neutralizuje nadměrnou žaludeční kyselost. Příznivě působí při potížích se slinivkou a podporuje vylučování žluče.

Oslabený imunitní systém - pomáhá potlačovat infekce a působí i protizánětlivě.

Kožní problémy - zklidní kožní alergie, akné, ekzémy, lupénku a zmírní průběh pásového oparu. V těchto případech je vhodné zkombinovat vnitřní užití šťávy či tablet se zevní aplikací gelu.

Poslední výzkumy poukazují také na příznivé působení aloe vera jako doplňku stravy u nádorových onemocnění a nespecifických střevních zánětů.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Zdroj : internet